27 listopada br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbyła się zorganizowana przez Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie konferencja panelowa, w której udział wzięły osoby zawodowe zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie w powiecie wodzisławskim.
Konferencja składała się z dwóch modułów. W pierwszym zaprezentowano prelekcje dotyczące funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (w tym przeprowadzonych badań dotyczących przemocy), działań realizowanych w ramach projektu Rodzina bez przemocy oraz oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych skierowanych do sprawców przemocy w rodzinie. Drugi moduł był dyskusją panelową, której osią główną były największe plusy i minusy systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Tematyka ta wywołała ożywioną debatę do której, prócz zaproszonych panelistów, włączyły się także inne osoby. W trakcie konferencji zaproponowano organizowanie cyklicznych spotkań specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie z powiatu wodzisławskiego. Będą one okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz poprawy komunikacji, skutkujących efektywną i szybszą współpracą na rzecz wsparcia rodzin zagrożonych i dotkniętych przemocą.
Konferencja była jednym z działań realizowanych w projekcie Rodzina bez przemocy, który jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego 2018 – Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Projekt ten realizowany był przez Zespół Interdyscyplinarny w okresie od maja do grudnia 2018 r. W projekcie stworzono materiały edukacyjno-informacyjne skierowane do mieszkańców Radlina, skupiające się na problemie przemocy w rodzinie i podnoszące świadomość społeczną na temat tego zjawiska. Materiały te w postaci plakatów i ulotek zostały rozdysponowane za pośrednictwem instytucji działających na terenie Radlina.
Przeprowadzono także warsztaty dla dzieci z rodzin zagrożonych lub dotkniętych przemocą podnoszące ich samoocenę, a także promujące wolontariat jako alternatywną metodę spędzania wolnego czasu – wzięło w nich udział ponad 10 dzieci.
Grupą osób najbardziej zagrożonych przemocą w rodzinie są kobiety, dlatego zorganizowano dla nich kurs nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu. Zajęcia w ramach kursu zaplanowano na wrzesień i październik, jednak z uwagi na duże zainteresowanie (wzięły w nim udział 24 kobiety), będzie on kontynuowany bezpłatnie do końca 2018 r.
W trakcie projektu kontynuowano także cykliczne spotkania osób pracujących w ramach grup roboczych i Zespołu Interdyscyplinarnego w Radlinie. W trakcie tych spotkań opracowano schemat prelekcji dla młodzieży nawiązującej do tematyki przemocy w rodzinie, a także zorganizowano szkolenie podnoszące wiedzę na temat przemocy w rodzinie oraz uzależnień.