Rozpoczęto projekt „Rodzina bez przemocy”

W roku 2015 Miasto Radlin przyjęło Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Dokument ten zawiera szereg działań, których realizatorami są instytucje i organizacje z terenu Radlina, na co dzień stykające się z problematyką przemocy w rodzinie. Zebrane doświadczenia oraz wymiana informacji osób uczestniczących w spotkaniach grup zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy, zaowocowała opracowaniem koncepcji projektu, którego główną osią byłaby profilaktyka.

Dotarcie bowiem do mieszkańców z wiadomościami: czym jest przemoc, jakie są konsekwencje jej stosowania i co można zrobić, aby ustabilizować sytuację rodzinną, pozwoli lokalnej społeczności uzyskać wiedzę, jak reagować i radzić sobie w sytuacji kryzysu. Złożony został wniosek o dofinansowanie projektu „Rodzina bez przemocy” w ramach Programu Osłonowego na rok 2018. Zaproponowane w nim działania spotkały się z pozytywną oceną. Zakładają one rozwój działań profilaktycznych, mających na celu podniesie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie. Grupą docelową projektu jest cała społeczność Radlina, ponieważ osobą pokrzywdzoną może być każdy, bez względu na pozycję zawodową, społeczną, status materialny czy wiek.

Zaplanowane w projekcie działania przewidują stworzenie materiałów edukacyjno-informacyjnych, które dystrybuowane będą za pomocą instytucji oraz zamieszczane na ich stronach internetowych. Przeprowadzone będą warsztaty skierowane do dzieci z rodzin dotkniętych lub zagrożonych problemem przemocy w rodzinie, ponadto w ramach aktywizacji dzieci i młodzieży, jak również rozwoju działań lokalnych będzie prowadzona akcja popularyzacji wolontariatu jako alternatywnej metody spędzania wolnego czasu. Dla kobiet zaplanowano kurs nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu. Dobór takiej grupy docelowej podyktowany jest statystyką występowania przemocy w rodzinie, gdzie w ponad 90% przypadków to właśnie kobiety są osobami doznającymi przemocy (zwłaszcza fizycznej).

Podsumowaniem projektu będzie konferencja z udziałem specjalistów, zarówno z dziedziny przeciwdziałania przemocy w rodzinie, jak i wspierania rodzin zagrożonych przemocą. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania i porównania wyników badań dotyczących zjawiska przemocy w rodzinie uzyskanych w Radlinie do wiedzy i doświadczenia osób zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Planowane zakończenie projektu to grudzień 2018 roku.

 

Baner projektu Rodzina bez przemocy